رایگان برای شما - آشنايي با نحوه فعاليت در بازارهاي بورس خارجي
 
منوی اصلی
موضوعات
لينكستان
پربازديدترين مطلب

هر فعاليت نويني با ترديدها و ديدگاه‌هاي مختلف مواجه مي‌شود، بورس نيز از اين قاعده مستثني نماند. طبق سنت، كشورهاي جهان اول آغازگر اين مسير شدند و نخستين بازارهاي بورس در انگليس و آمريكا شكل گرفت. شروع فعاليت بازارهای خارج از بورس در ایالات متحده به سال 1904 بازمي‌گردد. اندك اندك با پذيرش ساختارها و الگوهاي جديد و نهادهاي سازمان يافته، مقررات و قوانين جديد بر اين بازار حكمفرما شد و با ورود به عصر ارتباطات اين پديده نوين نيز جايگاهي بين‌المللي و مقتدر يافت.پيشينه بورس

بازار بورس خارجي در واقع مكاني براي تبادل ارز و خريد و فروش سهام كشورهاي ديگر است كه برحسب ارزش‌گذاري و تاثير وضعيت مالي شركت‌ها، بانك‌ها و بحران‌هاي اقتصادي درحال نوسان هستند. بورس مكاني مطمئن براي سرمايه‌گذاري و افزايش دارايي است، اما بايد كاملا حساب شده و آگاهانه دراين عرصه قدم گذاشت. بازارهاي بورس خارجي به شدت از كشورها و شركت‌هاي بزرگ ديگر تاثير مي‌گيرند و ارزش سهام آن‌ها متغير مي‌شود. مثلا با افزايش يا كاهش قيمت دلار، يورو نيز تغيير مي‌كند و از آنجايي‌كه بازار بورس اروپا و منطقه يورو متاثر از ابرشركت‌هاي آمريكايي است، به طبع آنان نيز با كوچك‌ترين نوساني دچار كاهش يا افزايش قيمت مي‌شوند. 

بازار بزرگ بورس چين نيز نقشي كليدي در معاملات دارد، اگر بورس چين دچار ركود اقتصادي شود، بازتاب كاهش ارزش سهام آن در بورس استراليا نيز ديده مي‌شود، عرضه و تقاضا كاهش مي‌يابد و اين امر موجب افزايش بيكاري و محدود شدن بازار بورس به شركت‌هاي داخلي مي‌شود. بنابراين در اين گونه سرمايه‌گذاري‌ها بايد كاملا اصولي و منطقي عمل كرد. به همان اندازه‌اي كه ارزش سهام بين‌المللي يك شبه افزايش مي‌يابد و سرمايه‌ها چندين برابر مي‌شود، در هنگام ركود نيز تمام شركت‌ها و كشورها تحت تاثير اين موج قرار مي‌گيرند.

مهم‌ترين موضوع در مبادلات بورس

مهم‌ترين مساله انتخاب ارز و سهام شركتي است كه بر روي آن سرمايه‌گذاري مي‌كنيد، تبديل ارز و اطمينان از سود سهام، اهميت ويژه‌اي در اين روند دارد. عليرغم گزينه‌هاي فراوان براي سرمايه‌گذاري در بازار بورس، انتخاب صحيح نياز به دانش اقتصاد و ديدگاهي جامع دارد.

نقش كشورها و شركت‌هاي بزرگ در بازارهاي بين‌المللي بورس

در واقع مي‌توان گفت چنين شركت‌هايي نبض بازار بورس را در دست دارند. بيشترين ميزان سرمايه‌گذاري و خريد و فروش را تعيين مي‌كنند. اما اين هرم قدرت هميشه سير صعودي را طي نمي‌كند و در بحران‌هاي اقتصادي موجب زيان‌هاي بسياري مي‌شود.

نحوه فعاليت در بازار بورس

بازارهاي بورس خارجي نقشي اساسي در تسهيل مبادلات و جذب سرمايه دارند. بورس‌هاي خارجي به‌دليل استفاده از فناوري‌هاي روز دنيا در عرصه رايانه و ارتباطات، رقابت گسترده‌اي با شركت‌هاي ديگر آغاز كرده‌اند. همگام با توسعه ارتباطات و خريد و فروش اينترنتي و تسهيلات چندمنظوره درنحوه ارائه سهام، بورس‌هاي خارجي در رقابتي تنگاتنگ با بورس‌هاي داخل كشور شرايطي ايده‌آل براي سرمايه‌گذاري فراهم كرده‌اند. درواقع مهم‌ترين فعاليت سرمايه‌گذاران در بازار بورس شامل موارد زير است:

  • خريد اوراق بهادار
  • خريد سهام شركت‌هاي بين المللي
  • مشاركت در پروژه‌هاي ملي

سرمايه‌گذاران، بازاريابان و كارگزاران اعضاي اصلي بازار بورس را تشكيل مي‌دهند. با خريد و فروش اوراق بها‌دار و سهام شركت‌هاي معتبر فعاليت در بازار بورس آغاز مي‌شود.

بازارسازان و بازاريابان همانند پلي ارتباطي ميان دو بازار مبدا و مقصد، هدايت سرمايه‌گذاران را برعهده دارند. وظيفه اصلي بازارسازان ايجاد شرايطي متعادل براي عرضه و تقاضا و جلوگيري از نوسانات سهام است. اين تبادلات بايد در محيطي كاملا رقابتي ميان شركت‌ها و سهام‌داران اجرا ‌شود.

كارگزاران بورس

بورس فقط محدود به يك مكان خاص نيست، يكي از مزيت‌هاي آن گستره عرضه و تقاضا است. موسسات معامله كننده درجايگاه كارگزار به اين فعاليت شكلي تازه مي‌دهند. كارگزاران يا سهام را به حساب خود خريد و فروش مي‌كنند، يا اينكه در جايگاه نماينده، سهام و اوراق بهادار را به حساب ديگران انتقال مي‌دهند و درازاي اجراي اين عمليات كارمزد دريافت مي‌كنند.

نحوه اجراي معاملات بورس

مشتريان و كارگزاران به واسطه شبكه‌هاي اينترنتي، تلفني و حضوري از ليست قيمت‌ها مطلع مي‌شوند و درخواست خريد از اين طريق آغاز مي‌شود. درگام اول، با ثبت تقاضاها از دو طرف خريدار و فروشنده معامله شكل مي‌گيرد و با توافق طرفين برروي قيمت، نقل و انتقال قطعي سهام با وكالتنامه محضري رسمي مي‌شود. خريدار در گام آخر با مراجعه به شركت مربوطه و ارائه سندها و مدارك، برگه‌هاي سهام را تعويض، تحويل يا به نام خود ثبت مي‌نمايد. هر شخص با ثبت درخواست (خرید یا فروش) مي‌تواند وارد بازار بورس شود. آگاهي و اطمينان از خريد، رمز موفقيت در بورس است. 

براي اجراي يك سرمايه‌گذاري موفق بايد مطالعه گسترده‌اي از نحوه توليد، فروش و ارزش سهام شركت‌هاي مختلف داشته باشيد. هر شركتي درزمان خاصي از سال به اوج فروش مي‌رسد. براي اطلاع از چگونگي عملكرد شركت‌ها و كارخانه‌هاي ملي و بين‌المللي، پيشينه و حضور شركت‌ها دربورس را ارزيابي كنيد و از نحوه فعاليت‌هاي آنان در ماه‌هاي مختلف سال نموداري رسم كنيد. سپس با مشاوره يك كارشناس اقتصادي و يك پيشكسوت فعال درعرصه بازار بورس داخل و خارج و پيش‌بيني خودتان روي سهام چند شركت سرمايه‌گذاري كنيد. به ياد داشته باشيد؛ هيچ‌گاه تمام موجودي حساب خودتان را روي يك شركت يا يك سهام خاص سرمايه‌گذاري نكنيد. باید دقت كنيد که سرمایه‌گذاری در بازار بورس یک روند کوتاه‌ مدت نیست و با ديدگاه کوتاه‌ مدت وارد شدن به بازار، در اغلب موارد چندان موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

فوايد سرمايه‌گذاري در بازار بورس

بازار فرابورس در کنار بازار بورس اوراق بهادار این امکان را به شرکت‌ها و سهامداران می‌دهد که قبل از ورود به بازار بورس، تجربه‌ای از حضور در یک بازار مشابه را در کارنامه خود ثبت کرده و با محاسبه نقاط ضعف و قوت خود آمادگی‌های لازم را برای ورود به بازار بورس اوراق بهادار کسب کنند. علاوه براين سهام‌داران با توجه به نحوه عملکرد شرکت‌ها در بازار فرابورس، بعد از ورود شرکت‌ها به بورس اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند.

برخلاف بازارهاي بورس داخلي، قيمت سهام براساس عملكرد و نحوه عرضه و تقاضاي شركت‌ها درمحدوده زماني بلند مدت تعيين مي‌شود.

بوررس خارجي در مقايسه با بازارهاي بورس داخل كشور، انعطاف‌پذيري بيشتري دارد و نحوه و نوع سرمايه‌گذاري براي مشتريان جذاب‌تر خواهد بود. محدوديتي براي خريد و فروش وجود ندارد و بستر مناسبي براي سرمايه‌گذاري به وجود مي‌آورد.

پس از تشکیل بازارفرابورس، سرمایه‌گذاران خارجی امکان حضور در بازاری با شرایطی متفاوت از بورس را تجربه مي‌كنند. تشکیل این بازار در کشور می‌تواند فرصت مناسبی برای جذب سرمایه‌های خارجی و مشارکت مالی و مدیریتی خارجی‌ها در طرح‌های سرمایه‌گذاری کشور باشد. در این ميان مدیران خارجی می‌توانند با تزريق سرمایه، از منابع موجود در کشور استفاده کنند و به نوعي تبادل فناوري ميان شركت‌ها شكل گيرد.

با حذف واسطه‌ها و ایجاد فرآیند مستقیم و مطلوب معاملات اوراق بهادار، در ارتباطي مستقيم خريدار و فروشنده با يكديگر به معامله مي‌پردازند.

بورس مرجع رسمی و مطمئنی است برای جذب سرمایه افراد و بخش‌های خصوصی به منظور تأمین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری بلند مدت.

بازاري رسمي که در آن خرید و فروش سهام شرکت‌ها یا اوراق قرضه دولتی یا خصوصی تحت ضوابط معین انجام می‌شود. مشخصه مهم آن حمایت قانونی از صاحبان پس اندازها یا سرمایه‌های راکد است.

كلام آخر

امروزه بازارهاي بورس نبض اقتصاد جهان را در دست دارند و با كوچكترين نوسان، شاخص سهام در كشورهاي ديگر تغيير مي‌يابد. اقتصاد پويا، در گرو تعاملات تجاري، بازرگاني و فرابورس با كشورهاي ديگر است و دراين ميان هميشه دانش بالاتر، ثروت، اعتبار و موقعيت اقتصادي بهتر را تسخير خواهد كرد. بنابراين با مطالعه‌اي گسترده و تجربه‌اي كارآمد، جريان اقتصاد و تجارت را به سود خود به پيش بريد.


پست هاي مشابه:
این خوراکی ها را به کودکان ندهید!
چند روش شگفت انگیز سوزاندن چربی
۱۱ ماده غذائی برای کاهش سریع وزن
۵ توصیه برای مقابله با بوی بد دهان
قرص اکس چیست؟
آياکسی پنهانی از واي‌فاي من استفاده مي‌كند؟
راه حل مشکلات مردانی که مخالف اشتغال همسرشان هستند
بیماری اپیدرمولیز بولوسا
چطور والدینم را برای ازدواج راضی کنم؟
رایت بیشترین مقدار اطلاعات در کمترین تعداد لوح فشرده
ده قابلیت فلش مموریها که تا بحال نشنیدید!
آنچه در مورد آمیزش جنسی واجب و حرام است
نکات کلیدی در خرید خودرو کارکرده
سکته مغزی و درمان آن در همان لحظه
کم هزینه ترین لذت های دنیا

نویسنده: مديريت تاریخ: دوشنبه 18 ارديبهشت 1391 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 15121 | onetwothreefourfive
مطالب تصادفی
آمار سایت
 امروز : 6508
دیروز : 2699
ماه : 1092
ماه قبل : 300291
سال : 158134
سال قبل : 1826402
کل : 19048114
اطلاعات سايت:
اخبار :509
  نظرات : 23
خروجي rss
كاربران:
اعضا : 2
  كاربران آنلاين : 18

Future Google PR for f2u.ir

تاییدیه سایت زرین پال

تبلیغات
تبلیغات

كليه حقوق مادي و معنوي مطالب برای سايت رایگان برای شما - آشنايي با نحوه فعاليت در بازارهاي بورس خارجي محفوظ مي باشد و هرگونه كپي برداري بدون ذكر نام و لينك منبع غير مجاز است .
پشتیبانی توسط: S.M.B Productions - 2u Group