رایگان برای شما - آشنايي با هنر رزومه‌ نويسي
 
منوی اصلی
موضوعات
لينكستان
پربازديدترين مطلب

رزومه يك شناسنامه كاري و تحصيلي است كه براي ارزيابي صحت دانش، مهارت و سوابق هر جوياي كار، در رشته‌هاي مختلف به كارفرما ارائه مي‌شود. وي نيز براي مطالعه هر رزومه بين 30 ثانيه تا 1 دقيقه وقت صرف مي‌كند. بنابراين بايد آنقدر كوتاه و مفيد بنويسيد كه علاوه بر بيان دقيق و صريح مطالب و مدارك، درعين حال توانايي‌هاي شما نيز مشخص شود.پيش از آغاز مراحل رزومه‌نويسي، بايد ازعملكرد دوران تحصيل، سوابق شغلي، مهارت‌هاي فوق‌برنامه و درنهايت علايق و استعدادهاي خود يك تصوير كلي داشته باشيد و طبق چارچوب‌هاي تعريف شده در رزومه، مرحله به مرحله پيش رويد. به ياد داشته باشيد؛ رزومه هويت شماست؛ در ارائه آن كوشا باشيد.

براي آشنايي بيشتر و نحوه ارائه رزومه با ما دراين مقاله همراه شويد؛ تا علاوه بر افزايش اطلاعات و آموزش حرفه‌اي دراين زمينه، به دركي عميق برسيد.

انواع رزومه

رزومه نيزعناوين و كاربردهاي مختلفي دارد؛ براي ارائه موضوع‌هاي مختلف بايد به ويژگي‌هاي هربخش توجه كرد. دراين مقاله به مهم‌ترين و كاربردي‌ترين رزومه‌ها اشاره مي‌كنيم.

رزومه‌هاي دانشگاهي و تحصيلي:

براي ارتقاي سطح دانش و اخذ پذيرش از دانشگاه‌هاي معتبر استفاده مي‌شود. قالب اين گونه رزومه‌ها معمولا ساده است و بيشتر توضيحي درباره مقاطع تحصيلي، محل فارغ‌التحصيلي، مهارت‌ها و عناوين مختلف در آزمون‌ها، المپيادها و موفقيت‌هاي كسب شده در سطح منطقه، استان، كشور و درنهايت مهم‌ترين و ارزشمندترين سطح علمي و بين‌المللي است. براي ادامه تحصيل در دانشگاه‌هاي معتبر معمولا تراز نمرات دوران تحصيلي شما ارزيابي مي‌شود و با تاييد و ارسال مدارك و درنهايت آزمون دانشگاه مورد نظر پذيرفته خواهيد شد. به جز برخي از دانشگاه‌ها، اغلب از زبان انگليسي براي تدريس استفاده مي‌كنند.

رزومه‌هاي كاري:

رزومه‌هاي كاري، يكي از پرطرفدارترين رزومه‌هايي است كه اغلب به كارفرمايان، كارآفرينان و مديران ارائه مي‌شود. دربخش اول اين نوع رزومه‌ها توضيحات و اطلاعات شخصي فرد جوياي كار درج مي‌شود، بخش دوم درباره اطلاعات تحصيلي است. معمولا آخرين مدارك و گواهينامه‌هاي معتبر دانشگاهي در اين قسمت نوشته مي‌شوند. اما مهم‌ترين بخش اين رزومه بخش سوم و توصيف سوابق شغلي است. 

با درنظر گرفتن پست‌ها، رتبه‌ها و سال دريافت حكم‌هاي مختلف شغلي، بايد براساس هرسال، نام شركت، محل و سمت خود را ذكر كنيد. درواقع شناسنامه و سوابق كاري شما دراين بخش مشخص خواهد شد. به ياد داشته باشيد؛ اين بخش بسيار حساس است و مي‌تواند سرنوشت كاري شما را تغيير دهد. بنابراين همانند رزومه‌ها و نمونه‌هاي مختلف ديگر سوابق خود را بنويسيد و از حاشيه‌پردازي خودداري كنيد. در بخش آخر مهارت‌ها و گواهينامه‌هاي مختلف نوشته مي‌شود. هرشخصي براساس علايق خويش در دوران تحصيل آموزش‌ها و مهارت‌هاي مختلفي را مي‌گذراند؛ بنابراين اگر مهارتي داريد، مي‌توانيد اين قسمت را نيز پركنيد.

رزومه‌هاي مديريتي:

اگر بخواهيم كمي حرفه‌اي‌تر و جدي‌تر به اين موضوع بپردازيم، بايد به رزومه مديران، اساتيد و متخصصان نيز اشاره كنيم. سوابق و پست‌هاي اجرايي دراين گونه رزومه‌ها از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. دراين بخش مديران با ارتقا به پست‌هاي بالاتر، بيشتر از رزومه‌هاي عادي فاصله مي‌گيرند و درحاشيه و يا درقالب مديران و روساي نظام‌هاي حكومتي مستقر مي‌شوند. برخلاف رزومه‌هاي دانشگاهي و كاري دراين قسمت افراد برحسب مسئوليت‌هاي پيشين، كاركردهاي اجرايي و حضور در فعاليت‌هاي مختلف، پست‌هاي كليدي را تسخير مي‌كنند. شايد به جرات بتوان گفت عليرغم سوابق و تحصيلات دانشگاهي، توانمندي‌هاي فردي و اجراي پروژه‌هاي بزرگ، ضامن كسب پست‌هاي عالي است.

در رزومه‌هاي مديريتي سوابق كاري، پست‌ها و نام شركت‌ها و نمايندگي‌ها از اهميت ويژه‌اي برخوردارند و بخش زيادي از رزومه را به خود اختصاص مي‌دهند. اغلب اين مديران، مسئولان اجرايي بخش‌هاي مختلف دولتي و خصوصي بوده‌اند و براي ترفيع كاري و انتقال به بخش‌ها و رتبه‌هاي بالاتر، رزومه خود را ارسال مي‌كنند. بي‌شك مسئوليت‌هاي فراوان و افتخارات آنان طي سال‌هاي متوالي بيشتر در رزومه به چشم مي‌خورد.

رزومه پايان دوران دبيرستان:

بعضي از رزومه‌ها از نظر علمي درسطح پايين‌تري قرار دارند و صرفا براي آغاز به كار و يا كسب درآمد ارائه مي‌شوند؛ كار در دوران دبيرستان و يا پس از فارغ‌التحصيلي، فرصت‌هاي شغلي كمتري را در اختيار كارجويان قرار مي‌دهد. به‌دليل نداشتن سابقه و مهارت، نمي‌توان زياد به آينده چنين رزومه‌هايي اميدوار بود. اغلب اين افراد براي يك دوره كوتاه مدت، كارآموزي و تعطيلات تابستاني رزومه خود را ارسال مي‌كنند. 

در بخش اول اين رزومه مشخصات شخصي، آدرس و شماره تماس ذكر مي‌شود. دربخش دوم نام دبيرستان و محل فارغ‌التحصيلي قيد مي‌شود. اما مهم‌ترين بخش اين رزومه، بازنويسي تجربه‌ها و مهارت‌ها است. ذكر سوابق كاري و مهارت‌هاي كسب شده دراين بخش الزامي است. عنوان و مدت زماني كه كار كرده‌ايد به همراه مهارت‌هايي كه داريد، مي‌تواند امتياز قابل توجهي باشد. همچنين نام شركت‌ها و آموزش‌هايي كه گذرانده‌ايد بسيار حائز اهميت است.

مهارت‌ها و موفقيت‌ها

شرح مهارت‌ها و موفقيت‌ها بايد كاملا مختصر و مفيد باشد. فقط به عنوان و مرجع اخذ و صدور آن اشاره كنيد. سعي كنيد دستاوردهاي شغلي و تحصيلي خود را براساس يك دوره زماني مشخص به ترتيب اولويت سال اخذ آن بنويسيد. از حاشيه‌پردازي و گزافه‌گويي جدا خودداري كنيد. چنين رزومه‌هايي موجب اتلاف وقت كارفرما خواهد شد. به ياد داشته باشيد؛ خلاصه‌نويسي و درج رئوس مطالب، كليد موفقيت در ارائه رزومه‌اي ايده‌آل است كه توجه هر كسي را به‌خود جلب خواهد كرد. حتما يك نسخه از شرح كامل سوابق خود را به همراه داشته باشيد تا پس از ارائه رزومه، براي صحت عملكرد شما نزد كارفرما ارائه گردد. البته اين بخش درصورت پذيرش رزومه و تاييد آن از سوي كارفرما و درواقع جزو مراحل بعدي استخدام محسوب مي‌شود. سعي كنيد مهم‌ترين موفقيت‌ها، بالاترين مدارك و ارزشمندترين سوابق خود را در رزومه درج كنيد، قطعا ذكر سابقه حتي در دو شركت شناخته شده و معروف، برگ برنده شما خواهد بود.

اهداف

همان‌گونه كه پس از پايان دوران تحصيلات دانشگاه و يا پس از گذراندن دوره‌هاي آموزشي مدركي تحت عنوان گواهينامه و يا دانشنامه؛ سطح دانش، مهارت، توانايي‌ها و ارزش هر فرد را مشخص مي‌كند، رزومه نيز درجايگاه مدركي تكميلي و توصيفي، نشان دهنده ارزش و هنر هر شخص است كه در يك دوره زماني خاص به قابليت‌هاي ويژه‌اي دست يافته است. درواقع ارائه رزومه سندي معتبر از خلاصه دوران تحصيل و سوابق كاري محسوب مي‌شود. به بيان ديگر رزومه هر شخص بخشي از هويت، شخصيت، مهارت و دانش وي است. تفاوت‌ها و صلاحيت‌هاي افراد واجدشرايط براي احراز سمت‌هاي كليدي هر شركت، سازمان و يا در سطح ملي و بين‌المللي فقط در قالب صفحه‌هاي سرنوشت‌ساز رزومه نهفته شده است. باتوجه به اهميت رزومه و جايگاه ويژه آن نزد كارفرمايان و مديران بايد در ارائه آن كوشيد و دقت كرد.

براي آشنايي بيشتر با نحوه ارسال يك رزومه كاري به الگوي زير دقت كنيد. اصول يك رزومه شامل موارد زير مي‌شود:

  • اطلاعات شخصی
  • سوابق تحصيلی
  • سوابق شغلی
  • مهارت‌ها
  • افتخارات
  • عضويت در انجمن‌ها و گروه‌های حرفه‌ای
  • آثار و انتشارات
  • علايق جنبی

در اين بخش هر قسمت نيز براي ارائه توضيحات بيشتر براي كارفرما و مديرتكميل مي‌شود كه درواقع رزومه شما بايد تحت همين الگو نوشته و ارسال شود.

مشخصات فردي

اين قسمت طبق الگوي زير تنها توصيفي اجمالي از وضعيت و شرايط كنوني و محل جغرافيايي شما است كه اغلب براي برقراري ارتباط كارفرما با شما و ويژگي‌هاي شخصي تكميل مي‌شود.

نام:
نام خانوادگي:
شماره تماس:
شماره همراه:
پست الكترونيك: (ايميل)
تاريخ تولد:
محل تولد:
وضعيت تاهل:
آدرس محل سكونت:

مشخصات تحصيلي:

شما موظفید که در این مرحله بالاترین مدرک تحصیلی و مدارج عالی خود را با ذكر نام دانشگاه و محل اخذ مدرک درج نمایید. برای برخی از کارفرمایان دانشگاه محل تحصیل و برای برخی دیگر، رشته و مهارت‌های عملی مورد نظر است. بنابراين هرچه سطح دانش و مهارت شما بالاتر باشد، احتمال موفقيت افزايش مي‌يابد.

سوابق شغلي:

مهم‌ترين بخش رزومه‌هاي كاري مربوط به سوابق و مهارت‌هاي اجرايي كارجويان است، به بيان ديگر تفاوت‌ها و ويژگي‌هاي هرفرد دراين بخش مشخص خواهد شد. براساس اولويت‌هاي كاري و سال‌هاي احراز پست‌هاي مختلف بايد هركدام مطابق با همان سال در رزومه نوشته شود. نكته قابل توجه در اين قسمت تنوع پست هاي كاري است، شايد در نگاه اول مدير و يا مسئول پذيرش نگاه خويش را به سابقه، سمت و درنهايت محل و نام شركتي كه درآن فعاليت كرده‌ايد معطوف كند. بنابراين مهم‌ترين سمت‌ها را ذكر كنيد.

مهارت‌ها

هر مهارتي امتيازي است براي موفقيت و متفاوت نشان دادن توانايي‌ها، این بخش مربوط به توانایی‌ها و آموخته‌های شماست که طی دوران تحصیل درقبل و یا بعد از دانشگاه کسب کرده‌اید. مهارت‌هایی نظیر گذراندن دوره‌های مختلف آموزشی، کلاس‌های زبان، کامپیوتر، الکترونیک و یا هرچیزی که به اشتغال شما کمک کند. این بخش مزیت‌ها و استعدادهای شما را دربرابر دیگران نشان خواهد داد.

افتخارات و علايق

متناسب با استعدادها و توانايي‌هايي كه داريد، مي‌توانيد در رشته‌ها و مهارت‌هاي مختلف صاحب سبكي جديد شويد. چنين ويژگي‌هايي جزو امتيازات برتر شما نسبت به متقاضيان ديگر محسوب مي‌شود.

كلام آخر

رزومه فقط صفحه‌اي از اطلاعات شخصي، تحصيلي و كاري است، اما خود شما هستيد كه با تلاش و به كارگرفتن استعدادتان مي‌توانيد صفحات آن‌را زرين و آينده خويش را درخشان كنيد.


پست هاي مشابه:
جوش‌های سرسیاه از کجا می‌آیند؟چگونه درمان می شوند؟
جوش های سر سیاه را چگونه از بین ببریم؟
بازگردانی ایمیل ارسال شده
ميزان علاقه، مهارت و تجربه خود را قبل از آغاز كسب و كار بسنجيد
ده روش براي اينكه رزومه شما مورد توجه قرار گيرد
7 ماده غذایی برای داشتن موهایی زیبا و سالم
راه های ساده برای بودجه بندی درآمد ماهانه
تست ازدواج ویژه دختر و پسران مجرد
10 اشتباه مهلکی که میتواند هر طراح سایت انجام دهد ؟!
ساخت آدرس یاب سایت
با سیاهی و پف زیر چشم چه کنیم؟؟؟!!
چگونه در محل کار تمرکز بیشتری داشته باشیم؟
اسرار نام های حضرت فاطمه (س)
لایسنس نود 32 رایگان - سری جدید
موقع سرماخوردگی چه کنیم و چه بخوریم؟

نویسنده: مديريت تاریخ: يكشنبه 6 فروردين 1391 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 12971 | onetwothreefourfive
مطالب تصادفی
آمار سایت
 امروز : 1842
دیروز : 4307
ماه : 294018
ماه قبل : 145131
سال : 150769
سال قبل : 1826402
کل : 19040749
اطلاعات سايت:
اخبار :509
  نظرات : 23
خروجي rss
كاربران:
اعضا : 2
  كاربران آنلاين : 9

Future Google PR for f2u.ir

تاییدیه سایت زرین پال

تبلیغات
تبلیغات

كليه حقوق مادي و معنوي مطالب برای سايت رایگان برای شما - آشنايي با هنر رزومه‌ نويسي محفوظ مي باشد و هرگونه كپي برداري بدون ذكر نام و لينك منبع غير مجاز است .
پشتیبانی توسط: S.M.B Productions - 2u Group