رایگان برای شما - عادات غلط ايراني ها در رانندگي و نگهداري از خودرو
 
منوی اصلی
موضوعات
لينكستان
پربازديدترين مطلب

1- نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها:

اين کار فشار زيادي را به سيستم فنربندي،اکسل و سيستم ترمز اتومبيل وارد ميکند و نحوه صحيح رد شدن از دست انداز به اين صورت است که بايد طوري برنامه ريزي کنيم که تا قبل از رسيدن به دست انداز سرعت را کم کرده باشيم و در هنگام عبور از دست انداز ترمز به هيچ عنوان درگير نباشد2-بالا کشيدن ترمز دستي بدون نگه داشتن کليد آن: 

چندي پيش در انگليس ديدم که دوستم زماني که ميخواهد ترمز دستي را بالا بکشد دکمه آن را فشار ميدهد و سپس آن را بالا ميکشد از او پرسيدم دليل اين کارت چيه؟ گفتش اولين باري که براي امتحان رانندگي رفته بودم سر همين کشيدن ترمز دستي منو رد کردن و براي همه خنده دار بود که ميگفتم تو ايران همه اينطوري ترمز دستي رو ميکشن و بعدا متوجه شدم که انگليسي ها به اين دکمه کلاچ ترمز دستي ميگويند و تا زماني که کلاچ ترمز دستي را نگرفتي نبايد آن را بالا بکشي بعدا خودم هم از تعدادي از دوستانم که مکانيک را به صورت علمي ميدانند گفتند که کشيدن ترمز دستي بدون نگه داشتن کليد آن باعث خرابي چرخ دنده هاي آن و وارد آمدن فشار بيش از حد به سيم ترمز دستي ميشود(خدا رو شکر خودم اين عادت رو ترک کردم و ترمز دستي رو درست بالا ميکشم)


3-عدم تعويض به موقع روغن گيربکس:

در همين تيونينگ تاک به کرات ديده شده که افرادي خودروشان 150 هزار کيلومتر يا بيشتر کار کرده و وقتي هم ازشان ميپرسي واسکازين را تا به حال تعويض کردي ميگويند مگر واسکازين هم نياز به تعويض دارد؟ در جواب بايد گفت بله واسکازين نيز مانند روغن هاي ديگر نياز به تعويض دارد که تعويض به موقع آن باعث روان کارکردن گيربکس،سلامت گيربکس و...ميشود کيلومتر تعويض آن بستگي به نوع روغن و گيربکس اتومبيل و شرايط کارکرد آن دارد


4-تعويض يکبار در ميان فيلتر روغن:

گاها ديده شده که افراد فيلتر روغن را يک بار در ميان تعويض ميکنند و اکثرا همين افراد از فيلتر هاي با کيفيت پايين استفاده ميکنند.ابن کار باعث ميشود فيلتر عمل تصفيه را نتواند به صورت کامل انجام دهد و منجر به آسيب هاي جدي به موتور اتومبيل ميشود که بعدا متوجه ميشويم اگر هربار فيلتر را عوض ميکرديم و فيلتر مناسب جايگزين مي کرديم چقدر از هزينه تعمير موتور و صرف وقت جلوگيري ميشد


5-درجا گرم کردن ماشين به مدت طولاني:

اين کار نه تنها مفيد نيست بلکه ضرر زيادي هم به موتور وارد مي آورددرجا کارکردن بيش از حد باعث گرم شدن بيش از حد منبع اگزوز ميشود و اين گرما به موتور منتقل ميشد که به نوبه خود براي موتور ضرر دارد. در زمستان بهتر است نهايتا يک دقيقه ماشين درجا کارکند سپس چند کيلومتر اوليه تا گرم شدن ماشين در حد مطلوب را با سرعت پايين طي کرد.


6-پايين آوردن شيشه به جاي استفاده کردن از کولر دراتوبان:

چندي پيش يک آزمايش در مجله auto crose انگلستان انجام شد و نشاد داد اگر يک اتومبيل در اتوبان کولرش روي درجه يک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرويي که شيشه راننده آن 40 درصد باز است کمتر است.


7-خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافيک:

اين کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روي دوشاخه کلاچ و گيربکس و.. ميشود.


8-گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان براي نگه داشتن خودرو: 

اين کار خود باعث اين ميشود که متراژ ترمز افزايش پيدا کند زيرا زماني که کلاچ درگير است از نيروي ترمزي موتور نيز استفاده ميشود و زماني که کلاچ و ترمز باهم فشار داده ميشود خود باعث ديرتر ايستادن خودرو ميشود بهترين کار اين است که ترمز را فشار داده وقبل از اينکه خودرو به لرزش بي افتد کلاچ را بگيريم .


9-با سرعت پايين در لاين سرعت حرکت کردن و بالعکس:

بسيار ديده شده که رانندگاني با سرعت هاي بسيار پايين در لاين سرعت حرکت ميکندد و در عوض رانندگاني با سرعت هاي زياد در لاين هاي کناري حرکت ميکنند که هر دو باعث ايجاد خطرات جبرا ن نا پذيري ميشوند.


10-ريختن آب لوله کشي داخل رادياتور:

اين کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادياتور و واتر پمپ و موتور ميشود و بسيار ديده شده که حتي باعث سوختن واشر سر سيلندر هم شده. بهترين کار اين است که آب را جوشانده و بگزاريم تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانيم هرچه دفعات سرد شدن وجوشاندن بيشتر شود آب سالم تر ميشود فقط دقت کنيد که بعد از سرد شدن رسوبات در ته ظرف است پس از ريخت ته آب به داخل رادياتور خود داري کنيد البته مايع هاي آماده هم در بازار هست که خوب روش اول قابل اطمينان تر است .


11- ريختن آب لوله کشي داخل منبع شيشه شور:

اين کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع ، شلنگ ها، نازل و پمپ آب آن ميشود براي تامين اين آب هم مي توان از روش بالا استفاده کرد البته مايع هاي آماده هم در بازار هست .


12-سنگين کردن بيش از حد خودرو:

پر کردن صندوق عقب با وسايلي که به آن احتياجي نيست باعث بالا رفتن مصرف سوخت ميشود حدالامکان بايد خودرو خود را سبک کنيم .


13-نصب باربند در مواقعي که به آن نياز نداريم: 

باربند را فقط بايد زماني ببنديم که به آن احتياج داريم زيرا وجود باربند باعث بالا رفت مصرف سوخت حداقل به ميزان 10 درصد ميشود


14- نشاندن کودک روي پاي سرنشين جلوي خودروي ايربگ دار: 

اين کار بارها ديده شده که بسيار هم خطرناک هست و در يک تصادف کوچک اگر ايربگ باز شود حتما کودک خفه خواهد شد بهتر است هميشه کودک روي صندلي مخصوص در رديف عقب بشيند


15- استفاده از بنزين معمولي در خودروهاي داراي مبدل کاتاليستي:

بنزين هاي معمولي موجود در کشور با اينکه روي پمپ ها نوشته بدون سرب اما باز هم مقدار زيادي سرب دارد که سرب موجود در آن قاتل مبدل کاتاليستي است و با توجه به اينکه بنزين سوپر کيفيت بهتري نسبت به بنزين معمولي دارد بهتر است از بنزين سوپر استفاده شود.


16-دقت نکردن به سطح کيفي روغن موتور و تطبيق آن با سطح کيفي روغن توصيه شده توسط کارخانه: 

مثلا چند وقت پيش ديدم که فردي در موتور پرايد داشت روغن توتال 5000 ميريخت و پس از اينکه به او توضيح دادم که سطح کيفي توتال 5000 sj است و روغن موتور سازگار با پرايد sf يا sg است در انتخاب روغن خود تجديد نظر کرد .


17- استفاده از نور بالا در مه: 

در شرايط مه آلود استفاده از نور بالا ديد را کمتر ميکند در اين شرايط نور خودرو بايد روي نور پايين باشد و اگر خودرو مه شکن دارد بايد آن را روشن کرد


18-خاموش نکردن خودرو پس از طي مسافت طولاني: 

اين کار براي ماشين هاي گازوييلي است نه بنزيني بيشتر ديده شده رانندگان صبر ميکندد تا فن خودرو خاموش شود سپس موتور را خاموش ميکنند اين کار ضرر جدي به موتور وارد ميکند کارکردن بيش از حد باعث گرم شدن بيش از حد منبع اگزوز ميشود و اين گرما به موتور منتقل ميشود که به نوبه خود براي موتور ضرر دارد.اگر خودرو بيش از اندازه گرم باشد زماني که اتومبيل را خاموش کنيم سيستم فن اتوماتيک روشن ميماند و نيازي به روشن گذاشتن ماشين نيست


19-تکيه پا به کلاچ:

بسيار ديده شده رانندگاني که وقتي حتي با دنده پنج در اتوبان حرکت مي کنند پاي خود را روي کلاچ تکيه ميدهند و کلاچ کورس کامل خلاصي را طي ميکند و اين کار باعث فشار آمدن به گيربکس ميشود .


20-جلو آوردن بيش از حد صندلي:

خيلي از افراد(البته بيشتر خانم ها) فکر ميکنند هرچه صندلي جلو تر باشد تسلط راننده بيشتر ميشود و به اصطلاح دست فرمون خوب ميشود.خير اينطور نيست صندلي بايد طوري باشد که راننده کاملا راحت باشد


21- گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو:

اين کار قبلا در خودرو هاي کاربراتوري براي بهتر روشن شدن خودرو انجام ميشد .ولي در خودرو هاي انژکتوري اين کار مضر است زيرا زماني که شما گاز ميدهيد وسپس سويچ را ميبنديد مقداري بنزين نسوخته باقي ميماند که خود باعث خرابي سوزن انژکتور و بد کار کردن خودرو در هنگام استارت زدن ميشود .


22- گاز دادن قبل از روشن کردن خودروي انژکتوري:

اين کار قبلا در خودرو هاي کاربراتوري براي بهتر روشن شدن خودرو انجام ميشد .ولي در خودرو هاي انژکتوري اين کار بي فايده است.


23-پارک کردن خودرو خلاف جهت خيابان:

زماني که شما خودرويتان را مثلا در سمت راست خيابان به صورت عکس پارک کنيد اگر خداي نکرده خودرويي با خودروي شما برخورد کند شما مقصر حادثه شناخته ميشويد .


24-خاموش شدن خودرو به دليل نداشتن سوخت:

اين کار در بعضي اوقات باعث سوختن پمپ بنزين ميشود و اصولا نبايد گذاشت چراغ بنزين روشن شود زيرا رسوبات و ناخالصي هاي ته باک وارد مسير سوخت ميشود و باعث اختلال در کار پمپ بنزين؛فيلتر بنزين و نهايتا انژکتور ميشود 


پست هاي مشابه:
راه های بازیابی اطلاعات هارد دیسک خراب
نحوه تشخیص عطرهای اصل از تقلبی
چگونه طرح کسب و کار بهتری بنویسیم
7 راهکار برای اینکه کارها به موقع انجام شوند
دو امكان جالب از جيميل كه نميدانستيد !!!
۱۰ شخصیت مسموم که درون ما زندگی می کنند!
تست ازدواج ویژه دختر و پسران مجرد
چگونه یک برنامه نویس موفق شویم
مهم‌ترين اصول موفقيت در تجارت
استفاده از تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان
قاچاقچی و نگهبان
چه کنیم تا باتری لپ تاپ مان ساعات بیشتری کار کند؟
جوشهای چرکی را فشار ندهید، اینطور برطرف کنید!
ميزان علاقه، مهارت و تجربه خود را قبل از آغاز كسب و كار بسنجيد
هورمون‌هایی كه شما را عاشق می‌كند!

نویسنده: مديريت تاریخ: پنجشنبه 3 فروردين 1391 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 13507 | onetwothreefourfive
مطالب تصادفی
آمار سایت
 امروز : 2349
دیروز : 5659
ماه : 140250
ماه قبل : 126429
سال : 723423
سال قبل : 1826402
کل : 19613403
اطلاعات سايت:
اخبار :509
  نظرات : 23
خروجي rss
كاربران:
اعضا : 2
  كاربران آنلاين : 8

Future Google PR for f2u.ir

تاییدیه سایت زرین پال

تبلیغات
تبلیغات

كليه حقوق مادي و معنوي مطالب برای سايت رایگان برای شما - عادات غلط ايراني ها در رانندگي و نگهداري از خودرو محفوظ مي باشد و هرگونه كپي برداري بدون ذكر نام و لينك منبع غير مجاز است .
پشتیبانی توسط: S.M.B Productions - 2u Group